BUSHRANGER

 

CHAMPION SPRINTER

 

 

İngiltere’de Gr.1 Middle Park Stakes’te Sayif ve Huntdown önünde kazanan Bushranger, Fransa’da ise Gr.1 Prix Morny’de Gallagher ve Lord Shanakill önünde zafer kazanmıştır. Üç farklı ülkede grup koşu galibi olan Bushranger İrlanda’da Gr.3 Anglesey Stakes’te Westphalia ve Nover Winning önünde kazanmıştır.

 

 

 

 

GOOD PEDIGREE

 

 

Bushranger Avrupa’da lider aygır olması yanında Avustralya-Yeni Zelanda bölgesinde efsane haline gelen ünlü DANEHILL’in torunudur. Northern Dancer’ın en güçlü aygır kolu olan Danzig’in Danehill kolunda yer alan BUSHRANGER ülkemizde tayları koşmuş olan Danetime’ın oğludur.

 

 

 

Ülkemizde oldukça başarılı olan Hyperion kanı artık pedigrilerde daha az yer almaktadır. Özellikle yerli kısrak hatları ile iyi etkileşim içinde olması beklenen Hyperion kanı BUSHRANGER’ın kısrak babası Efisio ile yetiştiriciliğimizin hizmetindedir.

 

 

 

Babası Danzig / Roberto, annesi Hyperion / Danzig çaprazlamalarına sahip olan Bushranger’in eşleşmelerinde uyum sağladığı kısrak babaları CAPE CROSS (4 koşan / 4 kazanan), INDIAN RIDGE (4 Koşan, 3 kazanan), SINGSPIEL (4 Koşan, 3 kazanan), ROYAL APPLAUSE (5 Koşan, 3 kazanan), NIGHT SHIFT (5 Koşan, 3 kazanan), KING’S BEST (4 Koşan, 3 kazanan), POLISH PRECEDENT (3 Koşan, 2 kazanan), MUJADIL (2 Koşan, 2 kazanan), PICCOLO (2 Koşan, 2 kazanan), KEY OF LUCK (2 Koşan, 2 kazanan), CELTIC SWING (2 Koşan, 2 kazanan), MARK OF ESTEEM (2 Koşan, 2 kazanan), PIVOTAL (3 Koşan, 2 kazanan), DESERT KING (3 Koşan, 2 kazanan), CAPTAIN RIO (2 Koşan, 2 kazanan), REFUSE TO BAND (2 Koşan, 2 kazanan), KAHYASI (2 Koşan, 2 kazanan), NASHWAN (1 Koşan, 1 kazanan), IN THE WINGS (1 Koşan, 1 kazanan), ZILZAL (1 Koşan, 1 kazanan), JADE ROBBERY (1 Koşan, 1 kazanan), LINAMIX (1 Koşan, 1 kazanan), POLAR FALCON (2 Koşan, 2 kazanan), LAHIB (1 Koşan, 1 kazanan), DOLPHIN STREET (1 Koşan, 1 kazanan), PETERDIA (1 Koşan, 1 kazanan), BLUES TRAVELLER (1 Koşan, 1 kazanan), LAKE CONISTON (1 Koşan, 1 kazanan), PERUGINO (1 Koşan, 1 kazanan), SRI PEKAN (1 Koşan, 1 kazanan), GENARAL MONASH (1 Koşan, 1 kazanan), SIPHON (1 Koşan, 1 kazanan), AFFIRMED (1 Koşan, 1 kazanan), DANZIG (1 Koşan, 1 kazanan), DIESIS (1 Koşan, 1 kazanan), SILVER HAWK (1 Koşan, 1 kazanan), DANCING BRAVE (1 Koşan, 1 kazanan), GROOM DANCER (1 Koşan, 1 kazanan), SHARP VICTOR (1 Koşan, 1 kazanan), VERGLAS (1 Koşan, 1 kazanan), ENTREPRENEUR (1 Koşan, 1 kazanan), PEINTRE CELEBRE (1 Koşan, 1 kazanan), OCTAGONAL (1 Koşan, 1 kazanan), SILVER CHARM (1 Koşan, 1 kazanan), CROCO ROUGE (1 Koşan, 1 kazanan), SENDAWAR (1 Koşan, 1 kazanan), GIANT’S CAUSEWAY (1 Koşan, 1 kazanan), TRADITIONALLY (1 Koşan, 1 kazanan), DIXIE UNION (1 Koşan, 1 kazanan), BLACK MINNALOUSHE (1 Koşan, 1 kazanan), MEDICEAN (1 Koşan, 1 kazanan), FUSAICHI PEGASUS (1 Koşan, 1 kazanan), ISHIGURU (1 Koşan, 1 kazanan), OKAWANGO (2 Koşan, 1 kazanan), JOHANNESBURG (1 Koşan, 1 kazanan), HARLANS HOLIDAY (1 Koşan, 1 kazanan), STATUE OF LIBERTY (1 Koşan, 1 kazanan), LION HEART (1 Koşan, 1 kazanan), SHAMARDAL (1 Koşan, 1 kazanan), LIBRETTIST (1 Koşan, 1 kazanan) ve SCENIC (1 Koşan, 1 kazanan)’tir.

 

 

 

INTERNATIONAL SIRE

 

Bushranger farklı kıtalarda olan ülkelerde klasik yarış atları ve grup koşu galipleri üretmiştir. Pedigrisinde Danzig, Roberto, Forli, Green Desert kan hatlarını taşıyan Bushranger, ünlü Giant’s Causeway kızından Amerika’da Gr.1 kazanan SOPHIE P’yi üretmiştir.

 

 

 

Avrupa’da ise Polonya’da Triple Crown galibi olan BUSH BRAVE aygırın şampiyon bir tayıdır. 9-e Al Bahathri kısrak hattından olan Bush Brave’in kısrak babası Alhaarth (16-c)’dır. Polish 2000 Guineas, Polish Derby, Polish St Leger galibi olan bu tayı ile Bushranger uzun mesafelerde başarılı atlar verebildiğini göstermiştir.

 

 

 

Bushranger’ın bir diğer klasik koşan tayı ise Hindistan’da 2400 metre çimde Golconda Oaks Gr.2 galibi olan VERONESE’dir. In The Wings kızı Verbania’dan yetiştirilmiş olan Veronese Golconda Derby Gr.1’de ikincilik elde etmiştir.

 

 

 

Bir başka kıtada 2400 metrede kazanan JERILDERIE LETTER ise Avustralya’da Tasmanian Derby Gr.3 galibi olmuştur. Kısrak babası Portland Pirate (Zabeel) olan bu tayı Tasmanian Guineas’ı da kazanmıştır.

 

 

 

Türkiye’de ise Bushranger’ın ithal olarak gelen Aurora Lights isimli kısraktan olan oğlu SERSERİ ,Gr.1 Karayel Koşusu galibi olmuştur. Bu tayının kısrak babası Fantastic Light’tır. Aygırın dikkat çeken eşleşmeleri arasında Okawango (16-c) kızından verdiği Gr.2 galibi MOBSTA, Pivotal kızından verdiği Gr.2 galibi NOW OR NEVER gibi isimlerin yanında Red Bishop kızlarından verdiği ve 1.5 milyon üstünde kazanç yapan TRACTOR ve UTKUNUN KIZI isimli yavruları bulunmaktadır.

 

 

 

Bushranger’ın En Başarılı Tayları

 

Bushranger’ın 676 tayı start almış, 357 tayı koşu kazanmıştır. 13 tayı Black Type galibi olan aygırın 16 tayı ise Black Type plase sahiptir. Türkiye’de ise 147 tayı start alan aygırın 76 tayı koşu kazanmıştır. Aygırın ülkemizde iki yaşlı 99 koşan tayından 43’ü yarış kazanmıştır.

 

 

 

SOPHIE P (13f, Giant’s Causeway, Mr. Prospector). 5 wins from 7¼f to 9f, £58,186, US$209,035, Santa Anita Gamely S., Gr.1, 2d Ayr Rothesay S., L, Scottish Sun on Sunday Champion H., 3d Del Mar Yellow Ribbon H., Gr.2.

 

 

 

MOBSTA (12c, Okawango, Selkirk). 5 wins-1 at 2-at 6f, Curragh Greenlands S., Gr.2, Doncaster Cammidge Trophy, L, 3d York Garrowby S., L, 4th York Duke of York S., Gr.2.

 

 

 

NOW OR NEVER – NOW OR LATER (AUST.) (13f, Pivotal, Cadeaux Genereux). 3 wins-1 at 2-from 1400m to 1600m, £21,440, €126,045, US$1,600, A$140,000, VRC Blazer S., Gr.2, Leopardstown Derrinstown Stud One Thousand Guineas Trial, Gr.3, 2d Curragh Futurity S., Gr.2, Leopardstown One Thousand Guineas Trial, Gr.3, 3d Irish One Thousand Guineas, Gr.1, 4th Royal Ascot Coronation S., Gr.1, Leopardstown Matron S., Gr.1.

 

 

 

BENZ (13g, Encosta de Lago, Scrupules). 7 wins-2 at 2-at 1000m, 1200m, A$449,565, MRC Zeditave S., Gr.3, SAJC City of Marion H., L, MVRC Quest Moonee Valley P., SAJC Akeed Mofeed at Goldin Farms H., Ubet Adelaide Cup Raceday 2YO H., Exelsuper 2YO P., M&J Willis Australian Opal Mines H., 2d MVRC Dominant H., SAJC Ubet Adelaide Cup Raceday H., Southaustralia.com H., Consolidated Plant H., 3d MVRC Abell S., L, SAJC Lyn Grantham’s 60th H., 4th SAJC WH Wylie H., L.

 

 

 

RIDGE RANGER (11f, Indian Ridge, Shelter Half). 6 wins to 6f, £159,522, York Summer S., Gr.3, Nottingham Kilvington S., L, Goodwood Weatherbys Private Banking S., 2d Newbury World Trophy, Gr.3, Haydock Cecil Frail S., L, Pontefract Flying Fillies’ S., L, 3d Newbury World Trophy, Gr.3, Beverley Bullet Sprint S., L, 4th Ayr Land o’ Burns S., L.

 

 

 

ROSS CASTLE (13g, Byron, Selkirk). 6 wins to 1400m, €221,010, Maisons-Laffitte Prix Texanita, Gr.3, Prix du Haras Royal de Meudon, Chantilly Prix du Plessis Luzarches, Prix de l’Amante Inquiete, Prix de Plailly, Deauville Prix de l’Epee, 2d Deauville Prix de Giberville, 3d Deauville Grand Handicap des Flyers, Chantilly Prix de la Piste des Lions, Prix d’Orry, Maisons-Laffitte Prix de Newmarket, Chantilly Prix d’Orry, Prix du Roi des Manuscrits, Saint-Cloud Prix de Maurepas.

 

 

 

INFERNO (11c, Mujadil, Blushing Groom). 11 wins from 1200m to 2000m, Izmir Osmangazi, L, Fehmi Simsaroglu, L, Fevzi Lutfu Karaosmanoglu, L.

 

 

 

SERSERI (13c, Fantastic Light, Claude Monet). 10 wins-3 at 2-to 1400m, Ankara Karayel, L, Istanbul Kemal Sahir Kurutluoglu, L, Kocatepe, L, 2d Ankara Queen Elizabeth II Cup, L, Istanbul Vehbi Koç, L, Mimar Sinan, L, 3d Istanbul Fatih Sultan Mehmet, L, Erkek Tay Deneme, L, Ankara Surat, L, Mehmet Akif Ersoy, L.

 

 

 

JERILDERIE LETTER (12g, Portland Pirate, Blazing Sword). 7 wins from 1000m to 2200m, A$328,875, Tasmanian Guineas, L, TRC Hobart Guineas, L, Tasmanian Derby, L, TTC PFD Food Services 3YO Trophy, Seaport Restaurants H., 2d TTC Mowbray S., L, VRC Flemington Event Staff H., TRC Simons Design Centre H., 3d TTC Conquering S., L, Tasmanian S., L, VRC Silver Bowl Series Final H., TTC Hesketh McCrimmon Insurance Cup.

 

 

 

MY MAN (14c, Forzando, Sharpo). 11 wins-4 at 2-to 1400m to 2021, €83,589, Siracusa Criterium dell’Immacolata, L, 4th Roma Premio Divino Amore, L.

 

 

 

TRACTOR (18c, Red Bishop, Wolf). 10 wins from 1200m to 1600m to 2022, Istanbul Marmara, L, 2d Bursa Orhangazi Osmangazi, L, 3d Istanbul Orhan Doga Özsoy, L.

 

 

 

VERONESE (13f, In the Wings, Caerleon). 3 wins from 1600m to 2400m, Hyderabad Golconda Oaks, L, 2d Hyderabad Golconda Derby, L.

 

 

 

OGLUM GÖKTUG (17c, River Special, Al Nasr). 2 wins at 1200m, 1700m, Izmir Fevzi Lütfi Karaosmanoglu, L.

 

 

 

Faithful Creek (12g, Black Minnaloushe, It’s Freezing). 2 wins-1 at 2-at 7f, 1½m, 2d Deauville Criterium du Fonds Europeen de l’Elevage, L, 3d Leopardstown Golden Fleece S., Gr.3.

 

 

 

Fox Trotter (12g, Brief Truce, Cyrano de Bergerac). 2 wins-1 at 2-at 6f, 7f, Sandown Racing UK Profits Returned to Racing H., 2d Newbury Horris Hill S., Gr.3, 3d Ascot Leo Bancroft Signature Hair Care S., Lingfield Betfred Racing’s Biggest Supporter H., 4th Goodwood Richmond S., Gr.2.

 

 

 

Shes Ranger (14f, Barathea, Kris). Winner at 2, 2d Chantilly Prix du Passage, 3d Leopardstown Derrinstown Stud One Thousand Guineas Trial, Gr.3, Chantilly Prix de Montleveque, 4th Navan Salsabil S., L.

 

 

 

Bushalem (13f, Compton Place, Digamist). 14 wins-1 at 2-at 1000m, 1200m to 2022, €81,916, Roma Premio Grundy, Premio Gazala, Premio Zino, Premio Oriolo, 2d Roma Premio Capo Bon, Premio Alcione, Premio Lucerna, Premio Hira, Premio Nizon, 3d Milano Premio Nogara, L, Roma Premio Giustizia, Premio Diacono, Premio Mister Sky, Premio Fastigio-twice, Premio Nizon, Premio Vespisedda.

 

 

 

Carlton Choice (14g, Chester House, Danzig). 11 wins from 1200m to 1600m to 2022, €290,100, ParisLongchamp Grand Handicap des Arc Trials, Deauville Prix de la Vie, Maisons-Laffitte Prix de Tarbes, ParisLongchamp Prix d’Evreux, Prix du Jeu de Paume, 2d Deauville Prix Lyphard, L, Chantilly Prix de la Courtille, Prix de l’Allee Sans Souci, Maisons-Laffitte Prix les Alluets le Roi, 3d Deauville Prix des Grands Boulevards, Prix de la Federation des Eleveurs, Prix de Moricaud, Prix de la Vie, Longchamp Prix de la Huchette, ParisLongchamp Prix d’Evreux, Prix des Baraques du Tonkin, 4th Deauville Prix Altipan, L.

 

 

 

Waylay (11g, Namid, Last Tycoon). 10 wins to 1400m, €81,228, Milano Premio Angelo Bazzi, Premio Brembo, Roma Premio Adam, Premio Diacono, Premio Arnaldo da Brescia, Premio Fair Salinia, Premio Dalmazia, Premio Beat of Drums, 2d Roma Premio Emirates Airline, Milano Premio Carlo Bascape, Premio Santiago Soto Sprint, Roma Premio Newcastle, Premio Bourbon, Premio Allez France, 3d Napoli Gran Premio Citta di Napoli, L, Roma Premio Capannelle, Premio Capannelle, Premio HH Sheik Hamdan Al Maktoum, Premio Sion, Premio Capo Bon, Milano Premio Chiese, Premio Nero.

 

 

 

Glenrowan Rose (13f, Chester House, Danzig). 6 wins-1 at 2-to 6f, 3d Musselburgh Arran Sprint S., L.

 

 

 

Cortese (14c, Selkirk, Be My Guest). 5 wins from 2000m to 2400m, Roma Premio Edmondo Botti, Premio Melyno, Premio Delleana, Milano Premio Razza di Besnate, 2d Siracusa Premio Memorial Francesco Faraci, Roma Premio Tupini, Milano Premio Pessano, 3d Milano Coppa d’Oro, L, Roma Premio Pietro Palmieri, Milano Premio Missaglia, Roma Premio Slap Shot, Premio Madang, 4th Roma Premio Botticelli, L.

 

 

 

Direhorse (11f, Gone West, Danzig). 4 wins from 1400m to 1600m, 3d Istanbul Zuhtu Erisen, L.

 

 

 

Langavat (11c, Lake Coniston, Polish Patriot). 4 wins-1 at 2-at 1000m, 2d Sandown Dragon S., L, 3d Ascot Betfred Mobile 2YO S.

 

 

 

Lady Palpatine (19f, Distant Relative, Barbar). 3 wins at 2 in 2021, 2d Istanbul Disi Tay Deneme, L, 3d Istanbul Nene Hatun, L, 4th Istanbul Zühtü Erisen, L.

 

 

 

Spy Ring (14f, Refuse to Bend, Forty Niner). 2 wins-1 at 2-at 5f, 6½f, 2d Newmarket Bosra Sham S., L, Naas Birdcatcher Premier Nursery S., 4th Santa Anita Senorita S., Gr.3.

 

 

 

Majestic Alexander (11f, Dancing Brave, Formidable). 2 wins at 2, Windsor Toteexacta at Totepool.com 2YO S., 3d Sandown Dragon S., L.

 

 

 

Anakin (17c, Distant Relative, Barbar). Winner at 2, 3d Istanbul II. Inönü, L.

 

 

 

Riverboat Springs (11g, Selkirk, Blushing Groom). Winner at 2, 2d Epsom Woodcote S., L, Ripon Champion 2YO Trophy, L, 3d Pontefract Silver Tankard S., L, 4th Haydock Ascendant S., L.

 

 

 

Siir Gibi (12f, Motivator, Selkirk). Placed at 2, 2d Istanbul Sadun EG Atig, L.